Nagroda Bernharda Remmersa

Filozofia firmy zyskuje widoczny wyraz

Co dwa lata Akademia Bernharda Remmersa przyznaje nagrodę za wyjątkowe osiągnięcia rzemieślnicze w dziedzinie ochrony zabytków. Rzemieślnicy, projektanci, architekci, konserwatorzy zabytków i inwestorzy honorowani są podczas odbywających się w Lipsku targach „denkmal“ - europejskiej imprezy poświęconej konserwacji, restauracji i ochronie zabytków.

Szczególny nacisk kładziony jest tu zawsze na mistrzostwo rzemiosła. na samą nagrodę składa się 30-centymetrowa statuetka z kryształu górskiego, stworzona przez złotnika i designera Herberta Feldkampa z Cloppenburga. Jej graniasty, sześciokątny, naturalny kształt opasany jest pozłacaną obejmą. Przez jej powierzchnię przechodzą płytki z piaskowca i drewna: dwóch materiałów budowlanych, do których ochrony służą produkty Remmers.

Bernhard Remmers założył dzisiejszą Remmers Baustofftechnik GmbH przed ponad 60 laty. Już wówczas firma zajmowała się ochroną dóbr kultury, jak zabytki architektury i rzeźby. Wyjątkowe obiekty, w których odrestaurowywaniu brał udział Remmers, to między innymi Brama Brandenburska i Reichstag w Berlinie, katedra w Kolonii, katedra św. Stefana w Wiedniu, Pałac Prezydencki w Warszawie oraz Haus ten Bosch królowej holenderskiej. Produkty Remmers znalazły także zastosowanie w kambodżańskiej świątynii Angkor Vat.