©

Dom Kopułowy, Woj. Wielkopolskie (PL)

Dom Kopułowy, Woj. Wielkopolskie (PL)

Poland

Najtrudniejszym do rozwiązania technologicznym problemem było zapewnienie szczelności kopuły, gwarantującej bezpieczeństwo mieszkańców niezależnie od pogody, przez wiele lat.

Dane identyfikacyjne referencji
Wykonane prace:
Izolacja przeciwwodna budowli nowopowstającej, elementy stykające się z gruntem Izolacja przeciwwodna budowli
Typ obiektu:
Pozostałe budynki
Single / two family homes
Opis
Nie do końca wiemy, czy pomysłodawca tego domu jest fanem Gwiezdnych Wojen, ale trudno odmówić podobieństwa tego wspaniałego projektu architektonicznego do domu Luka Skywalkera, choć z całą pewnością jego wielkopolski model to wersja luksusowa i gdyby w takiej zamieszkał, nie wiadomo, czy całe przygody doszłyby do skutku.
Polecenie:

Z uwagi na to, że zastosowany beton konopny cechował się różną, nie zawsze odpowiednią twardością, postanowiono go wzmocnić poprzez zastosowanie mineralnej powłoki gruntującej. Geometria kopuły odbiegała od ideału: widoczne były załamania i wgniecenia. Aby to wyeliminować, zastosowano system tynków wodoszczelnych, w skład których weszły obrzutka, przeznaczony do ulepszania zapraw środek na bazie wodnej dyspersji polimerów jako dodatek do wody zarobowej poprawiający przyczepność i tynk, który stworzył wodoszczelną warstwę wyrównawczą. Następnie położono mineralny szlam uszczelniający, a ostateczne zabezpieczenie przed wodą utworzyła izolacja hybrydowa. Na zakończenie całość pokryto bardzo elastyczną farbą elewacyjną. A wszystko to dało kosmiczny rezultat.

Technologię izolacji przeciwwodnej i powłok dla tego pozbawionego narożników i cokołów domu, wykonanego z betonu konopnego opracował nasz technik, pan Janusz Słupski. Szczelność mają zapewnić trzy warstwy różnych, wzajemnie ubezpieczających się materiałów. Trzeba tu pamiętać, że w tym przypadku – choć mogłoby się zdawać, że jest dokładnie odwrotnie – nie mamy dachu. Całość budowli jest z punktu widzenia izolacji przeciwwodnej - elewacją, i to elewacją narażoną na deszcz padający na nią „prostopadle”. Ten fakt wymaga wyjątkowo skutecznego rozwiązania, dającego gwarancję bezpieczeństwa, nawet przed ulewnym deszczem.

Adres obiektu:
Data/ wykonanie:
2021
Możliwość zwiedzania?
Nie

Wykaz wykorzystanych produktów
 lub systemów

Pobierz

Pobierz kartę referencji (PDF)

Pokaż wszystko

Więcej referencji

Budynek miał źle wykonaną i uszkodzoną przeponę poziomą. Zawilgocony mur spowodował wysokie koszty ogrzewania. Instalacja systemu zespolonej izolacji termicznej została odrzucona przez urzędy konserwatorskie. Zdecydowano się na renowację murów w systemie Kiesol, aby wysuszyć ściany i zmodernizować je energetycznie.
Więcej informacji
W przeszłości budynek był malowany różnymi farbami i dodatkowo - z powodu pustostanu - niszczony przez "twórców" graffiti. Substancja budowlana domu Gosslera została trwale uszkodzona na skutek wnikania wilgoci. Elewacja musiała zostać odnowiona z uwzględnieniem ochrony zabytków.
Więcej informacji
Nowe budynki Leidsche Rijn Centrum musiały zostać zabezpieczone przed wnikaniem wilgoci. Duże powierzchnie należało wykończyć w krótkim czasie. Każdego dnia zużywano na miejscu 50-60 pojemników MB 2K. Na zakończenie prac uszczelniono ok. 5 km spawów z zakładką, 1,5 km spawów żelbetowych i ok. 4.000 szczelin stożkowych.
Więcej informacji