Nr art. 536105
Przezroczysty, światłotrwały lakier nawierzchniowy 1K o wysokiej odporności, do drewna i powierzchni lakierowanych kryjąco.
Dane techniczne produktu
W stanie dostarczanym
Podane wartości przedstawiają typowe właściwości produktu i nie stanowią obowiązującej specyfikacji produktu.
Zakres zastosowania
- Do drewna stosowanego we wnętrzach
- Jako powłoka gruntująca i nawierzchniowa
- Nadaje się jako lakier nawierzchniowy na kolorowe lakiery wodne (Aqua)
- Do litego drewna i forniru
- Do mebli salonowych i sypialnianych
- Do zabudowy wnętrz: np. paneli, listew, obudów
- Jako lakier do szkła (w połączeniu z Aqua VGA-485)
- Zrównoważone budownictwo, nadające się do certyfikacji w ramach DGnB (Niemieckie Stowarzyszenie Budownictwa Zrównoważonego), LEED (Lider w projektowaniu energetycznym i środowiskowym), BNB (System Oceny Budownictwa Zrównoważonego)
Właściwości
- Natryskowy lakier wodny do rozlewu (nie tworzy mlecznej, mokrej powłoki)
- Niewielka zawartość LZO
- Dobra odporność na blokowanie
- Dobra rozlewność
- Efektownie podkreśla porowatość drewna
- Odporność chemiczna: DIN 68861, 1B
- Dobra odporność na wiele popularnych kremów do rąk
- Światłotrwałość
- Stopień połysku /RM10 ResistMat: bardzo mała skłonność do wybłyszczenia, dobra przezroczystość
- 2K-Ready: zwiększenie odporności chemicznej, dezynfekcyjnej, na ścieranie i zarysowania, jak również przyczepności do szkła poprzez dodanie 2% Aqua VGA-485 (bez izocyjanianów).
-
Przygotowanie do pracy
-
Wymagania wobec podłoża
Podłoże musi być czyste, wolne od pyłu, tłuszczu oraz innych substancji zmniejszających przyczepność. Ponadto należy je prawidłowo przygotować.
Dopuszczalna wilgotność drewna: 8 - 12%.
Drewno miękkie (iglaste): surowe drewno szlifowane wzdłużnie za pomocą papieru ściernego P 120
Drewno twarde (liściaste): surowe drewno szlifowane wzdłużnie za pomocą paieru ściernego P 180
Drewno porowate (np. dąb, jesion, orzech): pory należy dodatkowo wyczyścić szczotką z brązu.
-
Przygotowania
Tłuste i bogate w żywicę gatunki drewna należy zmyć rozcieńczalnikiem Remmers WV-891-Waschverdünnung lub V-890. W pomieszczeniach stosować UN-894. Należy pozwolić, aby rozpuszczalnik dobrze odparował.
Płyty przeszlifować papierem ściernym o uziarnieniu P 180 - 320.
Wykonać szlifowanie lakieru papierem ściernym P 400.
Jeśli wymagana jest aranżacja kolorystyczna, to podłoże należy pomalować bejcą Aqua KB-004, Aqua BB-007 albo Aqua PB-006.
-
-
Sposób stosowania
-
Materiał starannie rozmieszać.
Natrysk
Pistolet kubełkowy: dysza: 1,8 - 2,0 mm; ciśnienie na rozpylaczu: 2 - 3 bar.
Natrysk metodą airless: dysza: 0,23-0,28 mm, ciśnienie materiału: 80-120 bar.
Natrysk airmix: dysza: 0,23-0,28 mm, ciśnienie materiału: 80-100 bar, ciśnienie natrysku: 1,2-2 bar
Po wyschnięciu i szlifie pośrednim (P 400) nanieść drugą warstwę produktu.
Naruszone opakowanie należy starannie zamykać, a zawartość zużyć w możliwie krótkim czasie.
-
Wskazówki wykonawcze
-
Poprzez wykonanie powierzchni próbnych należy sprawdzić kompatybilność, przyczepność do podłoża i kolor.
Przed nałożeniem powłoki na technicznie modyfikowane drewno i materiały drewnopochodne należy przeprowadzić powlekanie próbne i test przydatności do danego obszaru zastosowania.
W przypadku stosowania jako bezbarwna powłoka nawierzchniowa na powierzchniach malowanych lakierem kolorowym (w celu zwiększenia wytrzymałości i odporności na zadrapania), wystarczy jedna aplikacja. Przy lakierowaniu powłok kolorowych należy do lakieru bezbarwnego dodać 5-10 % Aqua-Colorlack, aby przeciwdziałać zmianie odcienia (efekt końcowy).
Na podłożach niedrewnianych, takich jak szkło, szlifowane folie gruntujące, żywice melaminowe i lakiery poliuretanowe przyczepność można znacznie poprawić poprzez dodanie Aqua VGA-485. Z uwagi na różnorodność materiałów nieodzowne jest uprzednie przebadanie podłoża.
-
Suszenie
Wartości sprawdzone w praktyce w temp. 20 °C i przy wilgotności względnej powietrza (wwp) = 65 %.
Niskie temperatury, słaba wentylacja i wysoka wilgotność powietrza powodują wydłużenie procesu schnięcia.
-
Narzędzia/czyszczenie
-
Urządzenia natryskowe typu airmix, airless, pistolety kubełkowe
Narzędzia natychmiast po użyciu umyć wodą lub środkiem Aqua RK-898-Reinigungskonzentrat.
Brudną ciecz usunąć zgodnie z przepisami.
-
Przechowywanie/trwałość
-
W nienaruszonym oryginalnym opakowaniu, w suchym i chłodnym miejscu zabezpieczonym przed mrozem produkt można przechowywać przez co najmniej 12 mies.
-
Zużycie
-
100 - 150 ml/m² na jedną warstwę
-
Wskazówki ogólne
-
Dla zachowania wartości powierzchni zalecamy jej regularne czyszczenie i pielęgnację za pomocą niekłaczącej ścierki bawełnianej. Proszę stosować środki pielęgnacyjne nie zawierające silikonu i rozpuszczalników.
-
-
Informacja dotycząca utylizacji
-
Większe resztki produktu należy usunąć w oryginalnym opakowaniu, zgodnie z obowiązującymi przepisami. Całkowicie opróżnione opakowania przekazać do recyklingu. Nie usuwać ze strumieniem odpadów komunalnych. Nie dopuścić do przedostania się do kanalizacji.
-
-
Bezpieczeństwo/przepisy
-
Bliższe informacje na temat bezpieczeństwa podczas transportu, składowania i posługiwania się tym produktem oraz jego utylizacji zawarte są w aktualnej Karcie Charakterystyki.
-
