6 najczęściej popełnianych błędów przy impregnacji drewnianego tarasu

Zobacz, jak ich uniknąć

Niezabezpieczone deski tarasowe, szelest w ścianie, na który nie zwracamy uwagi, czy stosowanie środków impregnujących według własnego uznania – to najczęstsze błędy majsterkowiczów. Takie zachowanie może jednak spowodować problemy z drewnem w przyszłości.

Sprawdź, dlaczego tak się dzieje.

1. Wybieramy nieodpowiedni gatunek drewna

Bez względu na to czy zdecydujemy się na sosnę, dąb czy merbau, musimy zdawać sobie sprawę z tego, że każdy gatunek drewna charakteryzuje się innymi właściwościami.
Drewno różni się m.in. twardością, współczynnikiem skurczu, zawartością olejków czy kolorem. Znajomość cech charakterystycznych danego gatunku umożliwi nam więc lepszy jego dobór do naszych potrzeb i przeznaczenia.
Warto pamiętać o tym, że na tarasy należy wybierać deski twarde i o dużej odporności na wilgoć. Jako drewno konstrukcyjne, np. na więźbę dachową, najlepiej będzie się nadawała sosna, a z kolei o wyborze drewna na stół z pewnością zdecyduje jego faktura i kolor.

2. W nieodpowiedni sposób dobieramy środki do impregnacji i dekoracji drewna

Każdy produkt do zabezpieczenia i dekoracji drewna ma sobie tylko przypisane właściwości. Zamian więc zabierzemy się za impregnację, warto sprawdzić czym charakteryzuje się wybrany przez nas lakier, olej czy lakierobejca. Jest to szczególnie ważne, kiedy deski drewniane będą poddane dużemu obciążeniu. Lakier to produkt tworzący twardą powłokę, jest więc idealny do parkietów. Cechą charakterystyczną oleju jest to, że wnika głęboko w drewno i zabezpiecza je przed wilgocią – warto więc stosować go na tarasie, w kuchni czy łazience. Jeżeli planujemy malowanie ogrodzenia, najlepiej zdecydować się na lakierobejcę, a do odnowienia drewnianych mebli użyć emalii. Każdy produkt ochronno-dekoracyjny do drewna oferuje inny efekt końcowy i inne właściwości ochronne.

3. Nie czytamy opisów na opakowaniach

Bardzo często malujemy drewno według własnego uznania, a potem mamy pretensje do całego świata, że wyszło nie tak jak chcieliśmy. A przecież wina leży tylko po naszej stronie. Wystarczyłoby zapoznać się z opisem na etykiecie, czyli poznać rekomendacje fachowców – producentów lakieru czy impregnatu. Dzięki temu oszczędzimy nerwy, czas i pieniądze, bo nie będziemy musieli sięgać po kolejny produkt, którym poprawimy to co zepsuliśmy.
Pamiętajmy, że każda etykieta powinna zawierać informację na temat właściwości produktu oraz instrukcję jego nakładania, a zapoznanie się z nią znacznie ułatwia pracę.

4. Nie zwracamy uwagi na problemy z drewnem

Szary nalot na deskach, wyblakłe ogrodzenie, przetarty lakier – to sprawy, które często odkładamy na później. Bo przecież, nic gorszego się już nie może stać. A to błąd! Postępując w ten sposób, możemy łatwo doprowadzić do powstania na drewnie takiej szkody, której nie da się już naprawić.
Nie odkładajmy więc takich prac w nieskończoność, tylko likwidujmy problem jak tylko go zauważymy. Poza tym im wcześniej zainterweniujemy, tym mniej pracy i pieniędzy będzie nas kosztowało odnowienie płotu czy tarasu.

5. Nie kontrolujemy stanu drewnianych elementów

Sprawdzać należy przede wszystkim drewno, które jest na zewnątrz – czyli elewacje, tarasy, czy meble ogrodowe. Jest ono bowiem bardziej narażone na działanie wilgoci, słońca i zmiennych temperatur, niż elementy drewniane wewnątrz domu.
Warto wyrobić w sobie nawyk kontrolowania po zimie stanu powłoki drewnianej – czy nie popękała, nie przetarła się lub deski nie zostały zaatakowane przez grzyba. Poza tym, jesienią wypadałoby przygotować drewno do zimowania, np. meble ogrodowe wystarczy wymyć i wytrzeć do sucha przed ich schowaniem.

6. Zaczynamy remont od złej strony

Przed przystąpieniem do odnawiania drewna warto przygotować sobie czyste narzędzia i oczyścić powierzchnię drewniane – gdy to potrzebne, użyć nawet papieru ściernego.
Warto również upewnić się, że w czasie kiedy planujemy remont nie będzie padać, gdyż wilgotne drewno nie przyjmuje większości środków ochronnych. Nie bez znaczenia jest również temperatura powietrza w czasie wykonywania prac, gdyż produkt do impregnacji drewna powinien mieć odpowiednią konsystencję. Idealna temperatura do prac z drewnem to 5-20oC.