©

Drewniany dworzec kolejowy Puszczykowo, Polska

Drewniany dworzec kolejowy Puszczykowo, Polska

Puszczykowo Poland

Prace renowacyjne opisywanego obiektu rozpoczęto właśnie od wieżyczki zegarowej. Inwestor i firma wykonawcza sięgnęli po produkty Remmers. Po zdjęciu starej farby zastosowano płynny środek IG-10-Imprägniergrund IT do ochrony drewna, profilaktycznie skuteczny wobec sinizny, zgnilizny i owadów (w tym termitów). Na tak przygotowane drewno położono specjalistyczną wodną powłokę przeciwdziałającą przebijaniu zawartych w drewnie garbników (Isoliergrund), a następnie pomalowano farbą Rofalin Acryl chroniącą przed czynnikami atmosferycznymi. Podejmowano aż 9 prób, by oczyścić cały budynek z farb, które nakładane były przez ostatnie 110 lat. Drewniana konstrukcja i ogólny wygląd dworca pozostały niezmienione od tego czasu. Wszystkie prace wykonano z wyjątkową dbałością o detale architektoniczne. W pomieszczeniach wyeksponowano więźbę dachową i pokazano układ konstrukcyjny budynku. Renowację wszystkich drewnianych detali oraz stolarki drzwiowej i okiennej (do której kit został sprowadzony aż… z Austrii) nawiązującej do elementów „secesji berlińskiej” przeprowadzono tak, by podkreślić autentyczność budynku.

W pracach przy naprawie ceglanych fragmentów elewacji użyto także produktów marki Remmers. Tym razem do akcji wkroczył Funcosil SNL. Jest to bezbarwny impregnat hydrofobizujący. Jego działanie polega m.in. na ochronie elewacji przed deszczem ulewnym oraz ograniczaniu tendencji do przyjmowania zanieczyszczeń i kontaminacji biologicznej.

Dane identyfikacyjne referencji
Wykonane prace:
Ochrona drewna - domy i elewacje drewniane Renowacja elewacji
Typ obiektu:
Dworce kolejowe
Opis
We wrześniu 2019 roku nastąpiło uroczyste otwarcie zabytkowego drewnianego budynku byłego dworca kolejowego w Puszczykowie. Prace trwały ponad siedem lat i zaczęły się od remontu dziewiętnastowiecznego dworcowego zegara. W 2013 roku zaczął on znów odmierzać czas, rok później wymieniono 25 drewnianych okien, potem przyszła pora na kominy oraz instalacje, aż w końcu przeprowadzona została kompleksowa renowacja budynku
Adres obiektu:
62-040 Puszczykowo
Data/ wykonanie:
2019
Możliwość zwiedzania?
Tak

Wykaz wykorzystanych produktów
 lub systemów

Więcej na ten temat

Dziś budynek byłego dworca w Puszczykowie zachwyca nie tylko czekających na peronie podróżnych, ale także gości restauracji „Lokomotywa”, znajdującej się we wnętrzach zabytkowego obiektu.

Pobierz

Pobierz kartę referencji (PDF)

  • ©
  • ©
  • ©
  • ©
  • ©
  • ©
  • ©
Pokaż wszystko

Więcej referencji

Budynek miał źle wykonaną i uszkodzoną przeponę poziomą. Zawilgocony mur spowodował wysokie koszty ogrzewania. Instalacja systemu zespolonej izolacji termicznej została odrzucona przez urzędy konserwatorskie. Zdecydowano się na renowację murów w systemie Kiesol, aby wysuszyć ściany i zmodernizować je energetycznie.
Więcej informacji
W przeszłości budynek był malowany różnymi farbami i dodatkowo - z powodu pustostanu - niszczony przez "twórców" graffiti. Substancja budowlana domu Gosslera została trwale uszkodzona na skutek wnikania wilgoci. Elewacja musiała zostać odnowiona z uwzględnieniem ochrony zabytków.
Więcej informacji
Nowe budynki Leidsche Rijn Centrum musiały zostać zabezpieczone przed wnikaniem wilgoci. Duże powierzchnie należało wykończyć w krótkim czasie. Każdego dnia zużywano na miejscu 50-60 pojemników MB 2K. Na zakończenie prac uszczelniono ok. 5 km spawów z zakładką, 1,5 km spawów żelbetowych i ok. 4.000 szczelin stożkowych.
Więcej informacji