Posadzka antyelektrostatyczna

środa, 14.02.2024

Czym jest i gdzie ją stosować?

W dobie rosnącej świadomości pracodawców w zakresie bezpieczeństwa pracowników, przestrzegania odpowiednich norm oraz potrzeby ochrony elementów wrażliwych na wyładowania coraz częściej można spotkać posadzki antyelektrostatyczne w różnych obiektach. Czym właściwie jest to rozwiązanie i dlaczego warto je stosować?

Elektryzacja – w jaki sposób do niej dochodzi?

Elektryzacja to zjawisko fizyczne, które opiera się na wytworzeniu w elektrycznie obojętnym ciele nadmiaru ładunków elektrycznych jednego znaku: protonów albo elektronów.

Istnieją trzy typy elektryzacji, do której może dojść przez:

 • tarcie – np. dwóch ciał, w wyniku czego następuje tzw. przeskok iskry,
 • indukcję – gdy dwa ciała, które są naładowane, zbliżą się do ciała obojętnie elektrycznego, w przewodniku powstanie przesunięcie elektronów i rozmieszczenie się w nim ładunków przeciwnych po obu stronach,
 • dotyk – dwa ciała się stykają, a ładunek przechodzi z jednego ciała na drugie i potencjał elektryczny zostaje wyrównany.

Co to jest posadzka antyelektrostatyczna?

Posadzka antyelektrostatyczna, w skrócie z języka angielskiego ESD (ElectroStatic Discharge - wyładowanie elektrostatyczne), stanowi kompletny system posadzkowy, w którego skład wchodzą warstwa wierzchnia i to, co znajduje się pod nią.

Jej zadaniem jest odprowadzanie ładunków elektrostatycznych, które gromadzą się na ciele człowieka, dzięki czemu zmniejsza się ryzyko zagrożenia pożarowego, eksplozji, uszkodzenia układów elektronicznych oraz powstania uszczerbku na zdrowiu pracownika.

Jakie są rodzaje posadzek antyelektrostatycznych?

Chcąc wybrać odpowiednią posadzkę ESD do pomieszczenia, należy uwzględnić typ obiektu, jego przeznaczenie, warunki atmosferyczne panujące w otoczeniu posadzki, sposób eksploatacji i czynniki wizualne.

Firma Remmers odpowiada na potrzebę rynkową dotyczącą posadzek antyelektrostatycznych. W naszej ofercie znajdą Państwo:

 • Posadzki rozpraszające do stref EPA – strefy chronione przed ESD. Wymogiem podstawowym jest tu ochrona przed zbieraniem ładunków elektrycznych przez ludzi. System posadzkowy firmy Remmers niezawodnie zapobiega naładowaniu elektrycznemu osób i szybko i bezpiecznie odprowadza ładunek elektryczny do punktu uziemienia, dzięki czemu wykluczone są uszkodzenia wrażliwych komponentów. Przykłady zastosowania: hale produkcji i pakowania podzespołów elektronicznych, np. czujników, mikroelektrotechniki, mikrochipów czy obwodów drukowanych.
 • Posadzki przewodzące do stref EX – strefy zagrożone wybuchem. System posadzkowy firmy Remmers zapobiega naładowaniu elektrycznemu osób i szybko oraz bezpiecznie odprowadza ładunek elektryczny do punktu uziemienia, dzięki czemu wykluczone jest powstawanie zagrożenia zapłonem możliwych mieszanin zapalnych. Wymogiem podstawowym jest wspieranie oporu upływu doziemnego. Systemy posadzek chronią budynki przed wybuchami łatwo- i ekstremalnie palnych cieczy oraz gazów, pary, pyłów i materiałów wybuchowych takich jak amunicja czy środki pirotechniczne.

Gdzie najlepiej sprawdzi się posadzka elektrostatyczna?

ESD doskonale sprawdzi się we wszystkich miejscach, w których niezbędna jest ochrona przed elektrostatycznością. Odpowiednio dobrana posadzka antyelektrostatyczna zniweluje ryzyko zapłonu oraz uszkodzeń elektronicznych.

Miejsca, w których najczęściej stosuje się posadzkę antyelektrostatyczną to:

 • obiekty medyczne – w szpitalu ESD wykłada się zarówno w blokach operacyjnych, jak i w każdej sali, w której znajdują się pacjenci. Drogie sprzęty medyczne wytwarzają ogromne pola elektromagnetyczne, a każdy nieodprowadzony ładunek może doprowadzić do nieprawidłowej pracy sprzętu lub potencjalnych zakłóceń;
 • strefy wybuchowe – w takich strefach występuje bardzo wysokie ryzyko eksplozji;
 • strefy EPA – to np. miejsca, w których człowiek pracuje bezpośrednio z elektroniką. Mogą stanowić wyznaczony obszar lub zajmować całe pomieszczenie.
 • branża automotive – hale produkcyjne, wózki i miejsca ich pracy;
 • przemysł zbrojeniowy: hangary, magazyny, cleanroomy, laboratoria;
 • Data Centers: np.: serwerownie;
 • branża logistyczna;
 • branża spożywcza;
 • branża badawczo-rozwojowa.

Zastosowanie posadzek antyelektrostatycznych jest szerokie i można je spotkać praktycznie wszędzie. Specjaliści z firmy Remmers dobiorą odpowiednie rozwiązania posadzkowe zależne od specyfiki i zapotrzebowania w Państwa branży.

Więcej informacji znajduje się na stronie www.remmers.pl/pl/posadzki-ESD

 • ESD - Robot Machine©
 • ESD floor coating Industrial hall©
 • ESD - Robot Machine
 • ESD floor coating Industrial hall