©

Willa Świeradówka

Willa Świeradówka

Willa Renowacja Secesja

Willa przeszła generalny remont, by przywrócić jej dawną świetność. Renowacja trwała trzy lata (2020-2023) i obejmowała praktycznie cały budynek, czyli: naprawę i wzmocnienie starych tynków oraz nowe elewacje, naprawę stolarki drewnianej i jej malowanie, malowanie szachulców i werand, naprawy gzymsów. Willa od początku zauroczyła nowych właścicieli swoją architekturą. Szczególnie drewniane werandy nadają jej niepowtarzalnego klimatu. Udało się odtworzyć wszystkie pierwotne kolory, zdrapując warstwy farby na elementach drewnianych. Podczas zrywania płyty obijającej ściany odkryły się piękne belki, a w trakcie zrywania farby z sufitu ukazały się kolejne malowidła, które właściciele planowali odtworzyć. Podczas remontu elewacji, stolarki otworowej i schodów wykorzystano produkty marki Remmers, w tym m.in. farbę silnie kryjącą w oryginalnych i niestandardowych kolorach: 01-3 Neapolgelb, NCS S 3030-G50Y, 06-3 Englisch rot, 18-3 Oxidgruen, RAL 9016. Zieleń użyta do renowacji willi to oryginalny kolor, który był zastosowany ponad 100 lat temu. Taki kierunek został obrany, by przywrócić obiekt do stanu jak najbardziej zbliżonego do oryginału.

Dane identyfikacyjne referencji
Wykonane prace:
Ochrona drewna - okna i drzwi wejściowe Ochrona drewna - domy i elewacje drewniane Renowacja elewacji z kamienia naturalnego
Typ obiektu:
Zabytki i cenne obiekty historycznie
Hotele
Domy wielorodzinne
Inne obiekty użyteczności publicznej
Opis
Secesyjna perła w Górach Izerskich. W uzdrowisku znajduje się prawdziwa perła – Willa Świeradówka, budynek o wyjątkowym charakterze i bogatej historii. Dom powstał na przełomie XIX i XX wieku w okresie intensywnego rozwoju miejscowości, która wówczas nazywała się Bad Flinsberg.
Adres obiektu:
Świeradów Zdrój
Data/ wykonanie:
2023
Możliwość zwiedzania?
Tak

Wykaz wykorzystanych produktów
 lub systemów

Dalsze linki

Link do strony www.swieradowka.pl

Pobierz

Pobierz kartę referencji (PDF)

Willa Świeradówka

w obiektywie

  • ©
  • ©
  • ©
  • ©
Pokaż wszystko

Więcej referencji

Budynek miał źle wykonaną i uszkodzoną przeponę poziomą. Zawilgocony mur spowodował wysokie koszty ogrzewania. Instalacja systemu zespolonej izolacji termicznej została odrzucona przez urzędy konserwatorskie. Zdecydowano się na renowację murów w systemie Kiesol, aby wysuszyć ściany i zmodernizować je energetycznie.
Więcej informacji
W przeszłości budynek był malowany różnymi farbami i dodatkowo - z powodu pustostanu - niszczony przez "twórców" graffiti. Substancja budowlana domu Gosslera została trwale uszkodzona na skutek wnikania wilgoci. Elewacja musiała zostać odnowiona z uwzględnieniem ochrony zabytków.
Więcej informacji
Nowe budynki Leidsche Rijn Centrum musiały zostać zabezpieczone przed wnikaniem wilgoci. Duże powierzchnie należało wykończyć w krótkim czasie. Każdego dnia zużywano na miejscu 50-60 pojemników MB 2K. Na zakończenie prac uszczelniono ok. 5 km spawów z zakładką, 1,5 km spawów żelbetowych i ok. 4.000 szczelin stożkowych.
Więcej informacji