Autor
Zastosowane produkty
Balkony, loggie I tarasy stanowią istotny element budynku wzbogacający jego bryłę. Balkony jako najbardziej wyeksponowane elementy budynków narażone są na działanie wielu destrukcyjnych czynników stąd muszą wytrzymać ekstremalne obciążenia: klimatyczne, mechaniczne chemiczne i biologiczne. Na degradację balkonów ogromny wpływ mają również niewłaściwie wykonane odpływy wody.
Do typowych usterek powstających w wyniku wymienionych czynników można zaliczyć:
- rysy,
- przecieki,
- otwarte spoiny,
- odspojone płytki,
- uszkodzone i zawilgocone jastrychy i płyty balkonowe,
- wykwity,
- korozja stali zbrojeniowej,
- spękania balustrady balkonów.
Co zatem zrobić by balkony i tarasy były bez usterek i uszkodzeń?
Kluczem do sukcesu jest odpowiednie przygotowanie płyty balkonowej, staranne wykonanie jej uszczelnienia, a zwłaszcza styku ze ścianą i strefy mocowania profilu okapowego. Należy również zwrócić szczególną uwagę na detal uszczelnienia i renowacji balustrady.
W zakres naprawy żelbetowej płyty balkonowej wchodzi, wypełnienie ubytków, odbudowanie zdegradowanych fragmentów płyty oraz wykonanie na jej powierzchni warstwy spadkowej o nachyleniu min 1,5%.
W tym celu można zastoswać produkty typu PCC, Betofix KHB jako zabezpieczenie antykorozyjne i warstwę sczepną oraz zaprawę naprawczą - Betofix R4.
W przypadku renowacji płyty o niższych parametrach wytrzymałościowych (< 30 MPa), do uzupełnienia ubytków i wykonania warstwy spadkowej proponujemy użycie zaprawy WP DS Levell.
Na wykonanej warstwie spadkowej konieczne jest zastosowanie elastycznej powłoki mrozoodpornej stanowiącej hydroizolację podpłytkową. I w tym zakresie produkt MB 2K nie ma sobie równych! Jest to elastyczna, polimerowa powłoka grubowarstwowa, którą nakłada się w dwóch warstwach. Styk ze ścianą, próg drzwiowy należy uszczelnić dodatkowo taśmami elastycznymi Tape VF.
Balkony do renowacji mają różne formy, zdarzają się kształty łukowe, dlatego więc w strefie obróbki wymagana jest szczególna precyzja i dobór sprawdzonych technologii.
W strefie okapowej zaleca się stosowanie systemowych profili, np. firmy Renoplast, które są łatwe w montażu, trwałe i nie ulegają destrukcji w kontakcie z zaprawami mineralnymi.
Renowacja balustrad zależna jest od jej rodzaju.
W przypadku konieczności naprawy ubytków betonowych elementów dekoracyjnych np. tralek, znakomicie sprawdza się zaprawa szybkosprawna Betofix RM. Natomiast w przypadku renowacji balustrady metalowej lub elementów drewnianych: Farba ochronna 2w1 do drewna i metalu.