Lazury, bejce, farby - kiedy zastosować dany produkt?

czwartek, 22.07.2021

Na rynku można znaleźć wiele produktów do drewna, ale jaki wybrać?

Powłoki powinny spełniać dwie podstawowe funkcje- ochronną i dekoracyjną. Drewno stosowane na zewnątrz np. altany ogrodowe czy elewacje powinny być chronione przed warunkami biologicznymi takimi jak grzyby, insekty, pleśnie oraz warunkami atmosferycznymi: promieniowanie UV, wilgoć.

Z kolei drewno stosowane wewnątrz musi być odporne na czynniki chemiczne (np. kremy, płyny) oraz mechaniczne. Odpowiedni dobór produktów oraz operacji wykończeniowych ma wpływ na efekt końcowy jak również na walory użytkowe.

Bejca

Bejce wnikają w głąb drewna, barwiąc je dzięki pigmentom rozcieńczonym w wodzie bądź rozpuszczalniku organicznym, zostawiając jego widoczny rysunek. Bejcujemy wtedy gdy chcemy zmienić naturalny kolor drewna i nadać szlachetniejszą barwę. Produkt można stosować wewnątrz pomieszczeń i nadaje się np. do mebli, które chcemy odnowić lub nadać im antyczny wygląd. Przed przystąpieniem do nakładania produktu powierzchnie powinno się odpowiednio przygotować. Bejce można nakładać za pomocą tamponu, pędzla lub natryskowo w zależności jaki efekt końcowy chcemy uzyskać. Pamiętać trzeba o tym, że wyschnięte powierzchnie pokryte bejcą musimy zabezpieczyć jeszcze innym produktem- lakierem, woskiem lub olejem w celu uzyskania pełnej ochrony.

Lazura

Lazura jest produktem na bazie wodnej lub rozpuszczalnikowej, która zabarwia drewno pozostawiając widoczny jego rysunek, tworząc na jego powierzchni powłokę, która trwale chroni drewno przed czynnikami zewnętrznymi takimi jak promieniowanie UV, wilgoć, grzyby, pleśnie. Stosuje się ją zazwyczaj do zewnętrznych elementów drewnianych takich jak meble ogrodowe, okna, elewacje, wiaty samochodowe, palisady, płoty. W ofercie na rynku znaleźć możemy produkty lazurujace przy pomocy których uzyskujemy wysokiej jakości powierzchnię z jedwabistym połyskiem. Lazura nie sprawdzi się jednak w przypadku pokrywania tarasów czy drewnianych podestów ponieważ nie jest odporna na obciążenia mechaniczne w tym ścieranie.

Lazura w kremie inna od wszystkich

Również do ochrony drewna nieobciążanego statycznie i nie mającego kontaktu z gruntem można zastosować innowacyjne produkty, takie jak Krem impregnacyjny do drewna 3w1 Remmers (Holzschutz-Creme). To prawdziwy krem, a nie lazura o konsystencji żelu. Dlatego produkt wnika głęboko w strukturę drewna a na cięte, surowe drewno może być nakładany jedną warstwą. Drewno heblowane i twarde gatunki drewna wymagają nałożenia drugiej warstwy. Produkt zawiera impregnat zabezpieczający przed sinizną i zgnilizną. Chroni drewno przed pleśnią, glonami, promieniowaniem UV oraz żerowaniem os. Do jego nakładania należy używać zwykłego pędzla do lazur.

W przeciwieństwie do typowych, płynnych i rzadkich lazur ochronnych do drewna produkt może być bez problemu nakładany grubymi warstwami, a jego innowacyjność polega na tym że w trakcie zmiany konsystencji z kremowej w płynną głęboko wnika w drewno. Podczas, gdy wiele lazur musi być nakładanych trzykrotnie, Krem impregnacyjny do drewna 3w1 Remmers pozwala uzyskać zabezpieczenie drewna przed wpływem warunków atmosferycznych już po nałożeniu jednej warstwy. Dzięki swojej konsystencji produkt doskonale nadaje się również do prac wykonywanych nad głową ponieważ nie kapie, powoduje to że nie musimy zakrywać podłóg i wyposażenia w obawie przed zachlapaniem. Szczególnie cenne przedmioty i elementy budowlane z drewna, takie jak profile, meble ogrodowe, okna i drzwi najlepiej jest chronić przed szkodliwymi czynnikami.

Krem impregnacyjny do drewna 3w1 można stosować łącznie z takimi produktami, jak Lakierobejca dekoracyjna UV na bazie rozpuszczalników. Lazury te tworzą łatwe w pielęgnacji powierzchnie o jedwabistym połysku, których stosowanie wraz z kremem pozwala znacząco wydłużyć okresy między kolejnymi renowacjami. Ponieważ Lakierobejca dekoracyjna nie zawiera substancji biobójczych, można ją stosować zarówno w pomieszczeniach, jak i na otwartej przestrzeni. Dzięki kombinacji tych produktów uzyskuje się niesamowite wyniki jeżeli chodzi o wygląd i ochronę drewna stosowanego na otwartej przestrzeni

Farba

Farba ma na celu stworzenie powłoki kryjącej, którą można stosować zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz pomieszczeń. Stosuje się ją do powierzchni mebli, stolarki budowlanej, desek elewacyjnych, zabawek dla dzieci. Farby nie tylko zabezpieczają drewno przed czynnikami chemicznymi i fizycznymi, ale również pełnią funkcję dekoracyjną za sprawą szerokiej palety dostępnych kolorów. Chroniące przed wpływami atmosferycznymi farby o wysokim stopniu pigmentacji są „na czasie”. Istnieją ku temu uzasadnione powody: ze względu na ich doskonałe działanie ochronne często możliwe są bardzo długie okresy między renowacjami. W zależności od koloru i warunków atmosferycznych nałożenie kolejnej powłoki jest wymagane niekiedy dopiero po 10 latach. A ponieważ powierzchnie farby są bardzo odporne na zanieczyszczenia, również regularne wydatki na czyszczenie utrzymują się na akceptowanym poziomie.

Pomimo dobrej zdolności krycia dobrej jakości powłoki ochronne umożliwiają ‘’oddychanie” drewna, dzięki czemu wilgoć może się z niego szybko wydostać. To jednak nie wszystko: także pod względem estetyki powłoki kryjące Remmers mają sporo do zaoferowania. Klimaty kolorystyczne Skandynawii, modne odcienie szarości czy ponadczasowa biel, a wszystko to w różnych kombinacjach. Możliwości wzornicze w przypadku kryjących powłok do drewna i innych podłoży stosowanych we wnętrzach i na otwartej przestrzeni są prawie nieograniczone.

Warto zwrócić uwagę na produkt Remmers farba kryjąca, który silnie kryje i doskonale chroni przed czynnikami atmosferycznymi. Jest to produkt wodny, szybko schnący o połysku jedwabisty mat, do nakładania pędzlem, wałkiem lub natryskowo.

Jeżeli mamy do czynienia z trudnymi gatunkami drewna np. takimi przez które przebijać będą garbniki lub inne substancje przebarwiające pomalowane powierzchnie, zastosować można produkt izolujący np. Izolant do drewna pod farbę kryjącą Remmers.

Farba kryjąca może być stosowana także na powierzchnie mogące korodować. Wówczas proponujemy użyć gruntu, takiego jak Grunt uniwersalny do drewna, metalu i PCV. Pozwala to na doskonałe połączenie farby z takimi podłożami jak stal, aluminium, miedź czy mosiądz, ale także z tworzywami sztucznymi. Grunt uniwersalny powoduje ochronę korozyjną w wypadku stosowania metalowych wkrętów i łączników do drewna.

Jeśli chcemy aby drewno służyło nam przez wiele lat, musimy zadbać o jego odpowiednią i systematyczną pielęgnację z wykorzystaniem dobrze dobranych produktów wysokiej jakości.

W tym właśnie sęk, by drewno zachowało swój wdzięk.

  • ©
  • ©
  • ©