Farby krzemianowe

Renowacja elewacji za pomocą farb mineralnych

Klasyczne farby krzemianowe lub mineralne otacza nimb wysokiej jakości i niezniszczalności. Zawdzięczają to mineralnemu spoiwu jakim jest szkło wodne oraz licznym zastosowaniom w wybitnych zabytkach architektury, szczególnie pochodzących z wczesnych czasów nowożytnych.

Pod koniec XIX wieku wodorozcieńczalne systemy malarskie wiązane szkłem wodnym otworzyły nowy rozdział w chemii i technologii farb, oferowały odpowiednie środki, zarówno jakościowo, jak i ilościowo, do tworzenia trwałych i odpornych na warunki atmosferyczne artystycznych projektów elewacji.

Zasadniczo szkło wodne rozpuszcza się w wodzie. Należy rozróżniać szkło wodne potasowe i sodowe. Tylko potasowe szkło wodne nadaje się do produkcji farb. Suszenie farby silikatowej odbywa się poprzez odparowanie wody i absorpcję dwutlenku węgla z powietrza. W tym procesie szkło wodne "krzemionkuje" i wiąże pigmenty z podłożem.

W celu uniknięcia powierzchni "nadmiernie wzmocnionych" farbami krzemianowymi należy malować raczej tylko tynki zwarte, trwałe. Farby krzemianowe są jednymi z najbardziej "oddychających" farb dostępnych na rynku. Farbom przeznaczonym do stosowania na elewacjach nadaje się zazwyczaj cechy hydrofobowe. Ogólnym wyjątkiem jest stosowanie jako powłoki na wypełnieniach konstrukcji szachulcowych. Jako powłoka w nowoczesnych systemach izolacji wnętrz, tj. systemach, które muszą być kapilarnie aktywne przez cały czas, farby krzemianowe są najlepszym wyborem obok farb wapiennych.

Kolorystyka - system farb krzemianowych

Liczba znalezionych produktów 2
 

Widok:

Nr art. 062405

Mineralna powłoka gruntująca o działaniu hydrofobizującymi wzmacniającym

Nr art. 063013

Farba mineralna tworząca powłokę o strukturze kwarcytu