©

Elewacje tynkowane

Ochrona przed czynnikami atmosferycznymi i swoboda projektowania

Elewacja tynkowana jest jej najczęściej wybieranym wariantem. Jednym z powodów jest tu możliwa różnorodność form i barw. Tradycyjne tynki zaprawowe do elewacji produkowane są w postaci tynków wapienno-cementowych. W ofercie znajdują się również tynki termoizolacyjne, które wykonane są z izolującego tynku spodniego oraz hydrofobowego, mineralnego tynku wierzchniego. Stosowane są do ścian pełnych o średniej grubości, łącząc dobrą izolację z odpowidnimi fizycznymi właściwościami budynku.

W dawnych czasach tynk stanowił ochronę przed wpływami atmosferycznymi, którą można było stosować również do pokrywania i ujednolicania wizualnego różnych materiałów; później tynk był i jest wybierany przede wszystkim ze względu na swoją wszechstronność i adaptacyjność oraz mnogość możliwych zastosowań. Oprócz zabarwienia naturalnego tynkom można nadać dowolny kolor, po prostu je malując, albo dodając pigmenty bezpośrednio do tynku. Ponadto zaprawy tynkarskie oferują również możliwość plastycznej i ornamentalnej aranżacji powierzchni elewacji.

Starzenie się elewacji tynkowanej może przebiegać na wiele różnych sposobów. Na przykład zmiany pogody powodują ekstremalne obciążenie systemu. Powstają rysy, uszkodzenia spowodowane przez wodę oraz odspojenia warstw elewacji aż do ich oderwania. Szczególnie zagrożone są miejsca zaciemnione, przejścia między materiałami, wysunięte warstwy tynków, takie jak gzymsy wieńczące i okienne, jak również farby o różnej rozszerzalności i działaniu uszczelniającym.

Elewacja tynkowana może być utrzymywana w dobrym stanie przez długi czas, jeżeli zostanie poprawnie wykonana, oraz dzięki odpowiednim zabiegom konstrukcyjnym, takim jak wysunięcia dachów, cokoły kamienne, a przede wszystkim dzięki regularnej konserwacji. Firma Remmers oferuje odpowiednie systemy do tego celu.

Zanieczyszczenia magazynują wilgoć i szkodliwe substancje, a także utrudniają wysychanie podłoża. Dlatego należy je zawsze usuwać. Przy czym obowiązuje zasada: tak intensywnie, jak to konieczne, tak łagodnie, jak to tylko możliwe!

Zastosowanie tzw. miękkich segmentów pozwoliło na opracowanie na bazie KSE uelastycznionych preparatów do wzmacniania kamienia, które wykazują znacznie silniejszą tendencję do tworzenia się błony, niż klasyczne produkty tego rodzaju. Uelastycznione preparaty do wzmacniania kamienia idealnie nadają się do kamienne są idealne do strukturalnego wzmacniania wartych zachowania tynków.

Budynki zmieniają się w czasie. Z jego upływem na elewacjach osadzają się brud i szkodliwe substancje z powietrza. Do środka przenika wilgoć. W przypadku renowacji elewacje są z reguły czyszczone, ale zazwyczaj zabieg ten nie wystarcza.

Często nie ma potrzeby całkowitego usuwania starego tynku, nawet jeśli ma on jedną czy dwie rysy. W takich przypadkach dobrym pomysłem okazuje się ponowna obróbka elewacji tynkami cienkowarstwowymi.

W celu zapewnienia długotrwałej ochrony przed mchem, grzybami i glonami, aby zapobiec ich wzrostowi, można przed hydrofobowaniem lub malowaniem zastosować płynny preparat chroniący przed atakiem mikroorganizmów. Tworzy on "depozyt" substancji czynnej w podłożu, która staje się skuteczna tylko wtedy, gdy ma miejsce faktyczny atak mikroorganizmów, tj. "próba kolonizacji". Zapewnia to skuteczną ochronę przed zazielenieniem na bardzo długi okres czasu.

Farby elewacyjne pełnią dla budynku nie tylko funkcję dekoracyjną, ale także ochronną. Zasadniczo polega ona na zatrzymywaniu wilgoci, a tym samym zanieczyszczeń, z dala od substancji budynku, przy jednoczesnym zachowaniu jego zdolności do dyfuzji pary wodnej na odpowiednim poziomie.

Elewacje tynkowe

Liczba znalezionych produktów 33
 

Widok:

Nr art. 022001

Środek na bazie wodnej dyspersji polimerów, przeznaczony do ulepszania zapraw

Nr art. 040030

Specjalna obrzutka zgodna z wymaganiami WTA

Nr art. 040120

Specjalistyczny tynk wg. instrukcji WTA, magazynujący szkodliwe sole, przeznaczony do stosowania na zasolonych murach

Nr art. 040825

Mineralny tynk drobnoziarnisty

Nr art. 067105

Roztwór tensydów do usuwania brudu, nawarstwień, pyłów, osadów z olejów i tłuszczów

Nr art. 066601

Pasta czyszcząca, do usuwania miejskich zanieczyszczeń

Nr art. 136801

Środek do usuwania farb i graffiti

Nr art. 067603

(Grünbelag-Entferner) Specjalny środek czyszczący do usuwania zielonych nalotów z tarasów, kamiennych posadzek i murów

Nr art. 067305

Bakterio- grzybo- i glonobójczy środek kompozytowy do czyszczenia i gruntowania zanieczyszczonych i zagrożonych zanieczyszczeniem biologicznym materiałów budowlanych

Nr art. 072505

Wodorozcieńczalny preparat do wgłębnego gruntowania o właściwościach wzmacniających i hydrofobizujących

Nr art. 064205

Grunt o działaniu hydrofobizującym

Nr art. 107205

Mineralna powłoka gruntująca o silnym działaniu wzmacniającym