• ©

    Budujemy Sport

    Sport buduje nas

Wszystkie stadiony.....Remmers

W tym roku w finale Ligi Europy UEFA w Budapeszcie zmierzą się drużyny: AS Roma i Sevilla. Tegoroczną areną ich zmagań będzie Puskás Aréna - stadion piłkarski w stolicy Węgier. Został wybudowany w latach 2017–2019 w miejscu poprzedniego stadionu im. Ferenca Puskása, rozebranego w roku 2016. Pojemność stadionu wynosi 67 215 widzów. Obiekt pełni rolę stadionu narodowego Węgier. Jego otwarcie nastąpiło 15 listopada 2019 roku meczem towarzyskim reprezentacji Węgier z Urugwajem.

Przy tej okazji chcielibyśmy przybliżyć czytelnikom nasze doświadczenia zdobyte przy budowie stadionów i podzielić się z Państwem informacją, które ze znanych obiektów powstały z wykorzystaniem produktów marki Remmers.

Większość obiektów została wybudowana przed Euro 2012. Produkty Remmers wykorzystywano w Warszawie na Stadionie Narodowym, w Gdańsku - Stadion Energa czy przy budowie Stadionu Szachtar w Doniecku.

©

Stadion piłkarski w Felcsút na Węgrzech

Pancho Aréna

Stadion położony jest w miejscowości oddalonej o około 40 km na zachód od Budapesztu. Został otwarty 21 kwietnia 2014 roku. Może pomieścić 3816 widzów. Swoje spotkania rozgrywają na nim piłkarze klubu Puskás Akadémia FC. Obiekt jest częścią kompleksu piłkarskiego akademii im. Ferenca Puskása.

Obiekt powstał w stylu węgierskiej architektury organicznej, został zaprojektowany przez Tamása Dobrosi według koncepcji Imre Makovecza, zmarłego przed realizacją projektu. Żelbetowa konstrukcja trybun zwieńczona jest zadaszeniem o drewnianym szkielecie, pokrytym blaszanym poszyciem imitującym papę. Drewniany szkielet zadaszenia jest wyróżniającym się architektonicznie elementem wnętrza areny. Został on pokryty wodnym środkiem do konserwacji drewna Induline GW-310. Chroni on drewno przed wilgocią i zabezpiecza przed sinizną . W połączeniu z ochroną konstrukcyjną ogranicza niebezpieczeństwo powstania zgnilizny a podwyższona zawartość fazy stałej zabezpiecza przed żerowaniem os.

Znany pod nazwą Arena Gdańsk i PGE Arena Gdańsk

Polsat Plus Arena Gdańsk

Produkty Remmers zastosowano przede wszystkim w zakresie izolacji przeciwwodnej podziemnej części obiektu. Łącznie powierzchnia aplikacji przekroczyła 5000 m kw. Zastosowano sprawdzony system Remmers Kiesol – jest to uszczelniające, wgłębnie działające ochronne gruntowanie podłoża pod hydroizolacje bitumiczno-polimerowe oraz szlamy uszczelniające.Zgodnie z jego technologią najpierw zagruntowano podłoże preparatem krzemionkującym Kiesol 1:1 rozcieńczonym z wodą. To środek o działaniu wgłębnym, przeznaczony zarówno do uszczelnień jak i renowacji. Następnie wykonano fasety i uzupełnienia z mineralnej zaprawy uszczelniającej Dichtspachtel, szpachlówki wykorzystywanej zwykle do szybkiej i skutecznej renowacji budowli. Na tak przygotowaną powierzchnię nałożono 2-3 warstwy powłoki hydroizolacyjnej z elastycznego szlamu uszczelniającego Elastoschlämme 2K, zdolnego do mostkowania rys.

Szczególnie ciekawa jest konstrukcja obiektu nawiązująca wyglądem do brzuchatych kadłubów statków dawnej Hanzy (związku miast handlowych) zbijanych z drewnianych wręgów, na które nakładane było poszycie z desek.

©
©

Stadion Narodowy w Warszawie

PGE Narodowy

Bardzo nowoczesny, zaprojektowany zgodnie z wymogami UEFA obiekt sportowy, mieszczący 58 tysięcy kibiców. Za pomocą produktów firmy Remmers wykonano izolację przeciwwodną ścian fundamentowych. Betonowe elementy zostały najpierw zagruntowane przy pomocy preparatu Kiesol a następnie nałożono na nie izolacyjną powłokę z masy Elastoschlämme 2K. Hydroizolację nałożono w dwóch warstwach po 2 i 1,5 kg/m kw. Cała powierzchnia aplikacji wynosi prawie 100 tysięcy m kw.

Stadion w Doniecku na Ukrainie

Donbas Arena

Budowla stanowi - według standardów UEFA - obiekt pięciogwiazdkowy. Potężne masy świeżego betonu zostały w szybkim czasie pokryte powłokami ochronnymi, aby nie uległy uszkodzeniom. Przy takich wymaganiach otwarte na dyfuzję pary wodnej systemy posadzkowe Remmers pokazały w pełni swą wielostronność. Remmers dostarczył 27 ton materiałów z tej rodziny produktów, w przeważającej części na Epoxy BS 2000/3000, ponieważ powłoka ta nie jest wrażliwa na szczątkową wilgoć zawartą w betonie. System taki nie ulega uszkodzeniu poprzez tworzenie się pęcherzy i odpadanie fragmentów powłoki, jeśli podłoże jest jeszcze wilgotne. Warstwa uszczelniająca stanowi jednocześnie profilaktyczną ochronę, siedzeń dla graczy.

©